Spotkanie z dr Marleną Zimną
Dodane przez kbolen dnia Sierpień 29 2008 14:54:02
Miejska Biblioteka Publiczna
i Choszczeński Dom Kultury
zapraszają
do KAWIARENKI ARTYSTYCZNEJ

na spotkanie z dr Marleną Zimną -
dyrektorem Muzeum Włodzimierza Wysockiego
w Koszalinie
Dn. 05.09.2008r. o godz.17.00
Sala Baletowa ChDK


Rozszerzona zawartść newsa

W ubiegłym roku w polskich i zagranicznych archiwach filmowych odnaleziono po dwunastu latach poszukiwań (sic!) nieznane, nigdzie na świecie nie prezentowane, absolutnie unikatowe materiały dokumentalne, prezentujące publiczne i prywatne występy legendarnego poety, pieśniarza, aktora teatralnego i filmowego, kompozytora, idola wielu pokoleń, osławionego Hamleta z gitarą WŁODZIMIERZA WYSOCKIEGO, zwanego często Wielkim Bardem Wolności. Te bezcenne materiały udało się odnaleźć koszalińskiemu Muzeum Włodzimierza Wysockiego

























WŁODZIMIERZ WYSOCKI IN MEMORIAM
05.09.2008 Miejska Biblioteka Publiczna i Choszczeński Dom Kultury

W programie projekcja unikatowych materiałów filmowych ze zbiorów
Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie:


"Vladimir Vysotsky: Białe płótno życia" (Szwecja, 1992, reż. Peter Berggren)
Największym wydarzeniem choszczeńskiego pokazu filmów o Wysokim może się niewątpliwie stać film szwedzkiego reżysera Petera Berggrena "Vladimir Vysotsky: Białe płótno życia", urzekający genialnym wprost montażem. Już choćby tylko dla jednej sceny, w której Wysocki śpiewa swój legendarny utwór "Polowanie na wilki", warto zobaczyć film P. Berggrena – Szweda, mieszkającego w Los Angeles, który dotarł do absolutnie unikatowych materiałów archiwalnych – szwedzkich, amerykańskich, rosyjskich.

"Włodzimierz Wysocki. Tallinn - Moskwa" (Estonia, 1972, reż. Mati Talvik)
Unikatowy zapis recitalu Wysockiego w studiu telewizji estońskiej z 1972 roku. Estońscy filmowcy uciekali się do niewyobrażalnych pomysłów, by uzyskać zgodę dyrekcji telewizji w Tallinie na realizację nagrania z udziałem Wysockiego. Musieli przy tym pokonać nie tylko opór własnych przełożonych, ale również… dyrekcji Teatru na Tagance, macierzystej sceny Wysokiego. Władze czyniły z kolei wszystko, by program miał jak najmniejszą oglądalność (z programów telewizyjnych drukowanych w gazetach i czasopismach przezornie usunięto zawczasu nazwisko Wysockiego). Plan władz nie powiódł się. Recital w Tallinie jest jednym z najbardziej niezwykłych występów Włodzimierza Wysockiego, budzącym wielkie emocje i pozostawiającym niezatarte wrażenia.

"Interview de Vladimir VISSOTSKY" (Francja, 1977, reż. Jean Bertho)

Wielkie odkrycie archiwalne, dokonane przez koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego. To wyjątkowe francuskie nagranie pochodzi z marca 1977 roku. Poeta wystąpił wówczas we francuskiej telewizji TF1. Udzielił wywiadu po francusku, wykonał też kilka ze swych najsłynniejszych pieśni. Dał się również poznać jako znakomity gitarzysta.

"Vladimir Visocki" (Czarnogóra, 1974, reż. Veselin Ljumović) Kolejne niezwykłe odkrycie archiwalne koszalińskiego Muzeum Włodzimierza Wysokiego. Odnaleziony po dwunastu latach poszukiwań recital poety w stolicy Czarnogóry Podgoricy (wówczas Titogradzie), w czasie którego poeta zaśpiewał zarówno swe najsłynniejsze pieśni, jak i utwory, które po raz pierwszy (i jedyny) wykonał przed kamerami telewizji (sic!).

"Odszedłem. Sprawy kres…" (Rosja, 2007, reż. Aleksander Kowanowski, Igor Rachmanow)
Film stanowi swoistą kontaminację unikatowych zapisów filmowych, zrealizowanych przez ośrodki telewizyjne wielu krajów, w tym odnalezione w archiwach nieznane nagrania (m. in. z Meksyku), po raz pierwszy zaprezentowane właśnie w tej produkcji. Jak wskazuje tytuł filmu, o twórczości Wysockiego opowiada... sam Wysocki. To prawdziwa gratka dla wielbicieli poety, bowiem obraz ten stanowi de-facto niezwykły koncert Wysockiego, a właściwie swego rodzaju potpourri złożone z najwspanialszych utworów legendarnego artysty.